کسب اطلاعات راجع به تاریخچه شال و روسری

تاریخچه شال و روسری

تاریخچه شال و روسری

طبق تحقیقات پژوهش ‏ها در تاریخچه شال و روسری از آغاز پیدایش انسان ها ، هر یک از زن و مرد همواره کوشیده اند تا پوشش مناسبی برای خود را تهیه نایند . انسان در اپتدا با برگ درختان و سپس با پوست‏ حیوانات و سپس با دست‏بافت‏ های خودشان ، خویش را می پوشاندند . تمام کسانی که زندگی بشر و تحولات آن را ارزیابی کرده ‏اند ،  خوشبختانه با پیشرفت صنعت و دست‏ یافتن به ابزارات جدید و پیش رفته ، نوع پوشش نیز تکمل یافت و انسان به پوشاک مناسب‏ تر دست ‏یافت . نکته مهم آن است که در خانم ها به دلیل وجود نوعی احساس حیا در طول تاریخ در پوشش خود تلاش ‏بیش‏تری از خود نشان داده‏ اند و شال و روسری یکی از پوششهای مهم و حیاتی برای بانوان ایرانی است .

پوشش سر در ایران باستان و در قوم مادها جز نخستین تاریخ‌ نگاری های پوشش سر می باشد . بر طبق نقش برجسته های موجود و هین طور مجسمه‌ های پیش از میلاد ، لباس زنان از لحاظ شکل ظاهری با  لباس مردان تنها کمی تفاوت داشته . مرد و زن تنها توسط اختلاف پوشش سر خود از هم تمییز داده می‌ شدند .

بدانید از: شال پلیسه

تاریخچه شال و روسری

کشور های تولید کننده شال و روسری :

شال و روسری به صورت خاص در کشورهای اسلامی به ان توجه ویژه می شود . برندهای بزرگی که در زمینه شال و روسری فعالیت می کنند در جهان عبارت اند از : شنل ، پرادا ، ورساچه و … که در هر فصل مد شال و روسری جدیدی را به بازار معرفی می کنند . می توان گفت تعیین کننده بازار شال و روسری آن ها هستند .

تاریخچه شال و روسری

تعریف شال و روسری :

 روسری به معنای پارچه‌ای سه گوش و یا چهارگوش به صورت سه تا شده می باشد که اغلب به روی سر و یا گردن پوشیده می‌ شود . به طور معمول هر قدر قواره روسری بزرگتر باشد راحت تر است،مگر  این که بزرگی زیاد آن مناسب برای فصل گرما نباشد . روسری می توانایی نشان دادن شان و منزلت یک فرد بر افراد دیگر باشد .معنای شال در اصل به نوعی پارچه ی پشمی و یا کرکی است که در گذشته برای دوخت پالتو و همین طور لباس‌ زمستانی از آن استفاده می‌شد در شهر هایی چون کرمان و مشهد و خلخال و . . . امروزه از شال به عنوان نوعی پوشش برای موی سر در جنس ها و طرح های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

بدانید از: شال و روسری عمده ارزان

تاریخچه شال و روسری

تعریف حجاب در جهان :

حجاب در جهان چه تعریفی دارد ؟

به سر انداختن روسری در پوشش خانم ها که به حجاب معروف است به طور معمول در کشورهای اسلامی دیده می شود . روسری ممکن است که بطور خاص از اهمیت زیادی بخوردار و دارای عملکرد مذهبی باشد یا حتی از دیدگاه عرف اجتماعی نیز انتظار رود تا اغلب مفاهیم آنان نیز با هم به اشتباه گرفته شوند . روسری بر اساس سنت اسلامی پوشیده می شود . این نوع از پوشش نخستین درجه توسط زنان مسلمان برای اهداف مذهبی پوشیده می شود و سبک آن با فرهنگ تا حدودی متفاوت است .

تاریخچه شال و روسری

هداف استفاده از روسری :

روسری برای اهداف گوناگونی چون محافظت از سر و یا مو در مقابل باران ، باد ، سرما ، گرما و گاه برای برای مصارف بهداشتی ، تشخیص و یا تمایز اجتماعی پوشیده می شود . از دلایل دیگر استفاده از آن دلایل مذهبی و یا از تواضع و … یا اشکال دیگر اجتماعی مورد استفاده قرار می‌ گیرد . امروزه اغلب روسری بدلایل عملی ، فرهنگی و مذهبی پوشیده می شود .

با گندم شال همراه باشید.

دیدگاه‌ها ۰

*
*