انواع سبک های چاپ سیلک شال و روسری

انواع سبک های چاپ سیلک شال و روسری

سبک های چاپ سیلک شال و روسری:

در این مقاله به بررسی انواع شال و روسری چاپ سیلک موجود در بازار  می پردازیم. با بررسی به این پی خواهیم برد که بیشترین کارهای موجود در بازار پاکستانی، ایرانی و چینی میباشد.

چاپ سیلک در پاکستان بسیار محبوب است. در این کشور نیروی کار بسیار ارزان بوده که هزینه تولید را بسیار پایین آورده است و کارهای تولید شده با تیراژ بالا تولید می گردد. طرح های پاکستانی بیشتر سنتی بوده و دارای  رنگ و لعاب خوبی نمی باشد.

بیشتر کارهای پاکستانی به صورت ریشه پرزی تولید شده و به خاطر تراکم پایین پارچه و عدم دقت کارگران بسیاری از کارها زده دار و با  برش کج  همراه بوده است که بسیاری از فروشندگان عمده، مرجوعی آن را قبول نمی کنند.

کارهای تولیدی ایرانی دارای کیفیت بهتری بوده و قیمت بالاتری نیز دارند. تنوع کاره های ایرانی بسیار بیشتر بوده و به علت تراکم بالاتر پارچه قابلیت دست دوز شدن بهتری دارند بنابراین و محبوبیت بیشتری دارد. با توجه به تکنولوژی صنایع نساجی ایران قیمت سوپرنخ  آن بسیار بالا تر از کارهای چینی بوده بنابراین کارهای سوپرنخ چینی در ایران بازار خود را دارا می باشند.

بخوانید از: تاریخچه شال و روسری

سبک های چاپ سیلک شال و روسری

چاپ سیلک و وضعیت بازار

در هر دوره ی ده ساله با افزایش قیمت ارز،  بازار با شوک اقتصادی رو به رو خواهد شد تولید کنندگان با افزایش قیمت و کاهش مواد اولیه رو به رو شده و کارهای تولیدی در این دوره کاهش می یابد و فروش بازار بسیار پایین می آید و کارهای ارزان و به قولی ته انباری با قیمت های پایین در بازار محبوبیت پیدا می کنند. به طور مثال میتوان در صنف شال و روسری به اجناس پاکستانی اشاره کرد. در سال ۹۵ قیمت شال و روسری پاکستانی حدود سه هزار و چهارصد تومان به قیمت عمده در بازار موجود بوده است و محبوبیتی نداشتند. از سال ۹۴ تا ۹۶ میتوان به فروش شال و روسری به قیمت فقظ ده هزار تومان اشاره کرد. که کارهای با کیفیت را به قیمت ده هزار تومان به صورت تک فروشی ارایه میدادند ولی پاکستانی در بارهای آن ها نبوده است. در سال ۹۸ کارهای پاکستانی به قیمت ۱۴ الی ۱۶ هزار تومان به صورت عمده پخش میشود. این درحالی است که قیمت تک حدود ۲۰ الی ۲۵ هزار تومان به فروش میرسد. حدود قیمتی شال و روسری ایرانی  بستگی به پارچه و چاپ و نوع دوخت از۱۴ هزار تومان تا ۳۷ تومان قیمت گذاری می شوند.

بخوانید از: اهمیت انتخاب مناسب شال و روسری

بیشترین پارچه های مورد استفاده در این روش  حریر،  نخ، سوپر نخ و ساتن می باشد. به علت تیراژ بالا ، پارچه های ساده بیشتر مورد استفاده قرار گرفته و از پارچه های طرح دار کمتر استفاده میشود.

در بازار فروش، کیفیت چاپ و طرح از نوع پارچه مهم تر می باشد.  به طور مثال پارچه عالی با طرح و کیفیت چاپ پایین فروش پایین تری نسبت به چاپ و طرح خوب با پارچه کیفیت متوسط و حتی پایین را دارا خواهد بوده است.

باید توجه نمود که این چاپ در محصولات شال و روسری ( در محصولات پاییزه و زمستانی) به خاطر نفوذ عالی در پارچه های زخیم قابل رقابت بوده و هنوز روش جایگزینی برای آن موجود نمی باشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*